Lezing: Op Hodenpijl & Vermeer - Jacques Moerman
terugJacques Moerman, historicus en voorzitter van de Historische Vereniging Oud-Schipluiden vertelt over het rijke verleden van Hodenpijl, de trouwlocatie van de Delftse schilder Johannes Vermeer. Hodenpijl in triplo en Johannes Vermeer
Tussen Schipluiden en Den Hoorn ligt de buurtschap Hodenpijl. De naam was oorspronkelijk verbonden aan een kasteel. Bij dit middeleeuwse kasteel bevond zich de eerste kapel van Schipluiden. Later ontstonden langs de Gaag twee buitenplaatsen, namelijk van de families Van Wouw en Van der Dussen. Beide huizen staan er nog. Het bestaande witte pand aan de smalle zijde was het buiten van de familie Van Wouw, later de woonplaats van Theodericus Ammerlaan. Het erf fungeert nu als de Levende Buitenplaats van Hodenpijl. Het huis van Van der Dussen is opgenomen in de huidige ontmoetingsplaats Op Hodenpijl. Ook was de naam Hodenpijl verbonden aan een rooms-katholieke schuilkerk naast de buitenplaats Hodenpijl. Hieruit ontwikkelde zich in de negentiende eeuw een kerk, die in 1840 door nieuwbouw werd vervangen aan de Rijksstraatweg. Dit is de bestaande kerk. Hier bevindt zich ook nog een fraaie pastorie.
Een bijzondere band bestaat er tussen Johannes Vermeer en de schuilkerk van Hodenpijl. Hij trouwde hier met Catharina Bolnes. Waarom Vermeer voor zijn huwelijk uitweek naar een plaats buiten Delft, wordt in de lezing uitgebreid verteld.
tip een vriendTussen Schipluiden en Den Hoorn ligt de buurtschap Hodenpijl. De naam was oorspronkelijk verbonden aan een kasteel. Bij dit middeleeuwse kasteel bevond zich de eerste kapel van Schipluiden. Later ontstonden langs de Gaag twee buitenplaatsen, namelijk van de families Van Wouw en Van der Dussen. Beide huizen staan er nog. Het bestaande witte pand aan de smalle zijde was het buiten van de familie Van Wouw, later de woonplaats van Theodericus Ammerlaan. Het erf fungeert nu als de Levende Buitenplaats van Hodenpijl. Het huis van Van der Dussen is opgenomen in de huidige ontmoetingsplaats Op Hodenpijl. Ook was de naam Hodenpijl verbonden aan een rooms-katholieke schuilkerk naast de buitenplaats Hodenpijl. Hieruit ontwikkelde zich in de negentiende eeuw een kerk, die in 1840 door nieuwbouw werd vervangen aan de Rijksstraatweg. Dit is de bestaande kerk. Hier bevindt zich ook nog een fraaie pastorie.
Een bijzondere band bestaat er tussen Johannes Vermeer en de schuilkerk van Hodenpijl. Hij trouwde hier met Catharina Bolnes. Waarom Vermeer voor zijn huwelijk uitweek naar een plaats buiten Delft, wordt in de lezing uitgebreid verteld.
suggesties
-
Open workshop Leiderschap met paarden
22 jun | workshops / cursussen
MEER INFO > -
Klassiek op Zondag - Marco Bons
15 sep | concerten
MEER INFO >